NCERT Solutions Class 9 Maths Chapter 12 – Download PDF

Scholarship Examination in India

Get here NCERT Solutions Class 9 Maths Chapter 12. These NCERT Solutions for Class 9 of Maths subject includes detailed answers of all the questions in Chapter 12 – Heron’s Formula provided in NCERT Book which is prescribed for Class 9 in schools.

Book: National Council of Educational Research and Training (NCERT)
Class: 10th Class
Subject: Maths
Chapter: Chapter 12 – Heron’s Formula

NCERT Solutions Class 9 Maths Chapter 12 – Free Download PDF

Print Friendly, PDF & Email

NCERT Solutions Class 9 Maths Chapter 12 – Heron’s Formula

Question 1:

A traffic signal board, indicating ‘SCHOOL AHEAD’, is an equilateral triangle with side ‘a’. Find the area of the signal board, using Heron’s formula. If its perimeter is 180 cm, what will be the area of the signal board?

Answer:

Side of traffic signal board = a

Perimeter of traffic signal board = 3 × a

By Heron’s formula,

Perimeter of traffic signal board = 180 cm

Side of traffic signal board 

Using equation (1), area of traffic signal board 

Question 2:

The triangular side walls of a flyover have been used for advertisements. The sides of the walls are 122m, 22m, and 120m (see the given figure). The advertisements yield an earning of Rs 5000 per m2per year. A company hired one of its walls for 3 months. How much rent did it pay?

Answer:

The sides of the triangle (i.e., abc) are of 122 m, 22 m, and 120 m respectively.

Perimeter of triangle = (122 + 22 + 120) m

2s = 264 m

s = 132 m

By Heron’s formula,

Rent of 1 m2 area per year = Rs 5000

Rent of 1 m2 area per month = Rs 

Rent of 1320 m2 area for 3 months = 

= Rs (5000 × 330) = Rs 1650000

Therefore, the company had to pay Rs 1650000.

Page No 203:

Question 3:

There is a slide in the park. One of its side walls has been painted in the same colour with a message “KEEP THE PARK GREEN AND CLEAN” (see the given figure). If the sides of the wall are 15m, 11m, and 6m, find the area painted in colour.

Answer:

It can be observed that the area to be painted in colour is a triangle, having its sides as 11 m, 6 m, and 15 m.

Perimeter of such a triangle = (11 + 6 + 15) m

s = 32 m

s = 16 m

By Heron’s formula,

Therefore, the area painted in colour is.

Question 4:

Find the area of a triangle two sides of which are 18 cm and 10 cm and the perimeter is 42 cm.

Answer:

Let the third side of the triangle be x.

Perimeter of the given triangle = 42 cm

18 cm + 10 cm + = 42

x = 14 cm

By Heron’s formula,

Question 5:

Sides of a triangle are in the ratio of 12: 17: 25 and its perimeter is 540 cm. Find its area.

Answer:

Let the common ratio between the sides of the given triangle be x.

Therefore, the side of the triangle will be 12x, 17x, and 25x.

Perimeter of this triangle = 540 cm

12x + 17x + 25x = 540 cm

54x = 540 cm

x = 10 cm

Sides of the triangle will be 120 cm, 170 cm, and 250 cm.

By Heron’s formula,

Therefore, the area of this triangle is 9000 cm2.

Question 6:

An isosceles triangle has perimeter 30 cm and each of the equal sides is 12 cm. Find the area of the triangle.

Answer:

Let the third side of this triangle be x.

Perimeter of triangle = 30 cm

12 cm + 12 cm + x = 30 cm

x = 6 cm

By Heron’s formula,

Page No 206:

Question 1:

A park, in the shape of a quadrilateral ABCD, has ∠C = 90°, AB = 9 m, BC = 12 m, CD = 5 m and AD = 8 m. How much area does it occupy?

Answer:

Let us join BD.

In ΔBCD, applying Pythagoras theorem,

BD2 = BC2 + CD2

= (12)2 + (5)2

= 144 + 25

BD2 = 169

BD = 13 m

Area of ΔBCD 

For ΔABD,

By Heron’s formula,

Area of triangle

Area of ΔABD 

Area of the park = Area of ΔABD + Area of ΔBCD

= 35.496 + 30 m= 65.496 m2 = 65.5 m2 (approximately)

Question 2:

Find the area of a quadrilateral ABCD in which AB = 3 cm, BC = 4 cm, CD = 4 cm, DA = 5 cm and AC = 5 cm.

Answer:

For ΔABC,

AC2 = AB2 + BC2

(5)2 = (3)2 + (4)2

Therefore, ΔABC is a right-angled triangle, right-angled at point B.

Area of ΔABC

For ΔADC,

Perimeter = 2s = AC + CD + DA = (5 + 4 + 5) cm = 14 cm

s = 7 cm

By Heron’s formula,

Area of triangle

Area of ABCD = Area of ΔABC + Area of ΔACD

= (6 + 9.166) cm2 = 15.166 cm2 = 15.2 cm2 (approximately)

Question 3:

Radha made a picture of an aeroplane with coloured papers as shown in the given figure. Find the total area of the paper used.

Answer:

For triangle I

This triangle is an isosceles triangle.

Perimeter = 2s = (5 + 5 + 1) cm = 11cm

Area of the triangle

For quadrilateral II

This quadrilateral is a rectangle.

Area = l × b = (6.5 × 1) cm= 6.5 cm2

For quadrilateral III

This quadrilateral is a trapezium.

Perpendicular height of parallelogram 

Area = Area of parallelogram + Area of equilateral triangle

= 0.866 + 0.433 = 1.299 cm2

Area of triangle (IV) = Area of triangle in (V)

Total area of the paper used = 2.488 + 6.5 + 1.299 + 4.5 × 2

= 19.287 cm2

Question 4:

A triangle and a parallelogram have the same base and the same area. If the sides of triangle are 26 cm, 28 cm and 30 cm, and the parallelogram stands on the base 28 cm, find the height of the parallelogram.

Answer:

For triangle

Perimeter of triangle = (26 + 28 + 30) cm = 84 cm

2s = 84 cm

s = 42 cm

By Heron’s formula,

Area of triangle

Area of triangle

= 336 cm2

Let the height of the parallelogram be h.

Area of parallelogram = Area of triangle

h × 28 cm = 336 cm2

h = 12 cm

Therefore, the height of the parallelogram is 12 cm.

Page No 207:

Question 5:

A rhombus shaped field has green grass for 18 cows to graze. If each side of the rhombus is 30 m and its longer diagonal is 48 m, how much area of grass field will each cow be getting?

Answer:

Let ABCD be a rhombus-shaped field.

For ΔBCD,

Semi-perimeter, = 54 m

By Heron’s formula,

Area of triangle

Therefore, area of ΔBCD

Area of field = 2 × Area of ΔBCD

= (2 × 432) m2 = 864 m2

Area for grazing for 1 cow = 48 m2

Each cow will get 48 m2 area of grass field.

Question 6:

An umbrella is made by stitching 10 triangular pieces of cloth of two different colours (see the given figure), each piece measuring 20 cm, 50 cm and 50 cm. How much cloth of each colour is required for the umbrella?

Answer:

For each triangular piece,

Semi-perimeter, 

By Heron’s formula,

Area of triangle

Since there are 5 triangular pieces made of two different coloured cloths,

Area of each cloth required

Question 7:

A kite in the shape of a square with a diagonal 32 cm and an isosceles triangles of base 8 cm and sides 6 cm each is to be made of three different shades as shown in the given figure. How much paper of each shade has been used in it?

Answer:

We know that

Area of square (diagonal)2

Area of the given kite 

Area of 1st shade = Area of 2nd shade

Therefore, the area of paper required in each shape is 256 cm2.

For IIIrd triangle

Semi-perimeter, 

By Heron’s formula,

Area of triangle

Area of IIIrd triangle

Area of paper required for IIIrd shade = 17.92 cm2

Question 8:

A floral design on a floor is made up of 16 tiles which are triangular, the sides of the triangle being 9 cm, 28 cm and 35 cm (see the given figure). Find the cost of polishing the tiles at the rate of 50p per cm2.

Answer:

It can be observed that

Semi-perimeter of each triangular-shaped tile, 

By Heron’s formula,

Area of triangle

Area of each tile 

= (36 × 2.45) cm2

= 88.2 cm2

Area of 16 tiles = (16 × 88.2) cm2= 1411.2 cm2

Cost of polishing per cm2 area = 50 p

Cost of polishing 1411.2 cm2 area = Rs (1411.2 × 0.50) = Rs 705.60

Therefore, it will cost Rs 705.60 while polishing all the tiles.

Question 9:

A field is in the shape of a trapezium whose parallel sides are 25 m and 10 m. The non-parallel sides are 14 m and 13 m. Find the area of the field.

Answer:

Draw a line BE parallel to AD and draw a perpendicular BF on CD.

It can be observed that ABED is a parallelogram.

BE = AD = 13 m

ED = AB = 10 m

EC = 25 − ED = 15 m

For ΔBEC,

Semi-perimeter, 

By Heron’s formula,

Area of triangle

Area of ΔBEC 

m2= 84 m2

Area of ΔBEC 

⇒ 84 = 12 × 15 × BF⇒ BF = 16815 = 11.2 m

Area of ABED = BF × DE = 11.2 × 10 = 112 m2

Area of the field = 84 + 112 = 196 m2

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *